قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اخبار پالت / در حسرت چوب

در حسرت چوب

در حسرت چوب: عواقب پیش روی فرآیند تولید پالت چوبی

از سال ۲۰۱۴ میلادی، قیمت چوب تحت عوامل گوناگونی همانند با بالا رفتن سطح رقابت، آب و هوای بد و عدم وجود ظرفیت تولید در حال افزایش است. با این وجود، تقاضا برای خرید پالت چوبی هنوز هم در سطح بالایی قرار دارد، در نتیجه اگر تولیدکنندگان پالت چوبی مایل نیستند که موقعیت خود را در بازار این صنعت از دست بدهند بایستی به دنبال راه‎حلی مناسب و خلاقانه برای به کاربردن بهتر منابع برای پاسخ‎گویی در برابر سطح بالای تقاضای مشتریان باشند. در این مقاله ما قصد دارید اصل توزین در بازار را برای شما شرح و توضیح دهیم.

موقعیت بازار چوب درختان پهن برگ (پهن برگان)

سطح بالای تقاضا و تولید کم هر دو منجر به از بین رفتن عرضه چوب جنگلی در دسترس شده است. با بالا رفتن قیمت چوب جنگلی صنایع مبلمان سازی، کف پوش و دیگر صنایع به استفاده از چوب با کیفیت پایین رو آورده‎اند. در نتیجه رقابت بر سر تهیه چوب با کیفیت پایین که برای تولید پالت چوبی به کار گرفته می‎شود اوج گرفته است. در حالی‎که منابع با محدودیت روبرو شده است، ولی علت آن کمبود درخت در پوشش‎های جنگلی نیست، چوب‎های قابل برداشت امروزه بیش از ۵۰ سال پیش است. مشکل در قابلیت برداشتن چوب و عرضه آن به مشتری به عنوان تولیدات پالت چوبی است.

شرایط بازار چوب درختان سوزنی برگ (سوزنی برگان)

بعضی از شرکت‎ها که پیش از این از چوب پهن برگان به منظور ساخت پالت چوبی استفاده می‎کردند ممکن است تصمیم به عوض کردن این رویه بگیرند و از چوب‎های سوزنی برگان متعدد همانند با کاج زرد (SYP) و یا کاج نوئل (SPF) استفاده کنند، با این وجود چالش برای تولیدکنندگان پالت چوبی هنوز هم به چشم می‎خورد و این امر به علت بالا رفتن سطح تقاضا برای چوب درختان کاج است.

ظرفیت کارخانه چوب‎بری

برای چوب پهن برگان و یا سوزنی برگان، ظرفیت کارخانه چوب‎بری داخلی هنوز هم یک مشکل برای تولید پالت چوبی به شمار می‎رود. پایین آمدن سطح محصول در دسترس و فرسایش قیمت منجر به شکست تعداد زیادی از کارخانه‎های چوب‎بری چوب پهن برگان در طول چند سال اخیر شده است. از سوی دیگر چوب سوزنی برگان با فروش بیشتری مواجه شده و سازندگان پالت چوبی را با چالش جدی روبرو کرده است. چون بایستی با دیگر صنایع که قادر به پرداخت هزینه بیشتری برای چوب هستند، رقابت کنند.

کدهای درمان اغلب اوقات بر روی پالت چوبی استاندارد نوشته می‎شوند. این کدها حروفی تشکیل شده از ۲ تا ۴ حرف هستند که نشان‎دهنده شیوه‎ای است که پالت چوبی با استفاده از آن محفاظت و ضدعفونی شده است. در این مقاله این کدها را برای شما به صورت زیر توصیف می‎کنیم:

  • DB: (پوست کنده شده) در این روش پوست پالت چوبی با کمک یک ابزار برش چوب کنده می‎شود و پالت چوبی بدون درمان باقی می‎ماند. علامت‎گذاری پالت چوبی با حروف DB صورت می‎گیرد به این معنا که فاقد مواد شیمایی بوده و برای استفاده امن به شمار می‎رود.
  • HT: (تحت حرارت قرار گرفته است) پروسه و فرآیند عملیات حرارتی با غوطه‎وری پالت چوبی تازه ساخته شده در یک کوره مواج به مدت ۳۰ دقیقه برای کسب اطمینان از عدم بروز مشکل بدون استفاده از مواد شیمیایی آغاز می‎شود. پالت چوبی با علامت HT با مواد شیمیایی محافظت نشده و مناسب برای استفاده است.
  • MB: (متیل بروماید) این قارچ‎کش‎های سمی نه تنها سبب کشتن قارچ‎ها می‎شوند بلکه شخص را نیز بیمار می‎کنند. استفاده از پالت چوبی بهره‎مند از این علامت در کشور کانادا ممنوع شده است. اگر شما یکی از این پالت‎های چوبی را مشاهده کردید، در محل مناسب از آن نگه‎داری کنید.
  • EPAL: (یک لوگو انجمن پالت چوبی اروپایی) معنای این علامت این است که پالت چوبی debarked شده و تحت عملیات حرارتی قرار گرفته است.
  • EUR: (نسخه قدیمی EPAL) پالت چوبی که این علامت را داشته باشد بسیار نادر است، ولی به شکل کلی از این نوع پالت چوبی دوری شود حتی با این‎که EPAL تایید شده است.
  • پالت چوبی رنگ شده: یک پالت چوبی رنگ شده در آغاز در یک استخر مواد شیمیایی وارد شده و می‎تواند سمیت بسیار بالایی داشته باشد. سعی کنید در پروژه‎های چوبی خود از پالت چوبی رنگ شده استفاده نکنید.

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

عوامل تاثیر گذار در قیمت پالت چوبی

عوامل تاثیر گذار در قیمت پالت چوبی چه چیزهایی هستند؟ آیا تاکنون به ذهن شما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *